Je atopikům plavání zapovězeno? Rozhodně ne! Mořská sůl nebo chlor ale mohou atopickou pokožku podráždit. Proto je nutné dodržovat pár základních pravidel.
Před plaváním se nezapomeňte namazat emolienčním krémem. Pro úplnou jistotu můžete přidat i vrstvu dalšího pleťového krému. Vytvoříte tak pomyslný plášť, který ochrání vaši pokožku před dráždivými látkami.
Po každém plavání pokožku důkladně opláchněte sladkou vodou. Pokožku pak osušte měkkým ručníkem z čisté bavlny nebo mikrovlákna. Při vysušování pokožky postupujte tak, abyste ručníkem po tělu netřeli. Jemné nasáknutí vody z vašeho těla vám nemůže nijak uškodit!
Po návratu domů se osprchujte a použijte sprchové gely vhodné pro atopickou pokožku. Pokud se na vašem těle objeví svědivá místa, aplikujte na ně silnější vrstvu masti s kortikosteroidy.
Do batůžku si nezapomeňte zabalit plavky, měkký ručník z čisté bavlny či mikrovlákna, plavecké brýle a plaveckou čepici – ideálně z tkaniny či silikonu.
Pokud trpíte atopickým ekzémem, neznamená to nutně, že nemůžete mít žádné domácí mazlíčky. Ve většině případů nemusí závažné trable způsobovat ani chlupatější zvířata. Problémy totiž nepůsobí jejich srst, ale spíše sliny a sekrety, které po nich zůstávají. Je proto nutné dodržovat následující pravidla.
Zařiďte, aby s vámi váš mazlíček nespal v jednom pokoji.
Vysávejte častěji.
Nenechávejte domácího mazlíčka na gauči nebo v posteli.
Svého mazlíčka koupejte každé dva týdny.
Pokud máte psa či kočku, kartáčujte je mimo obydlí.
Pokud je to možné, zamezte přístupu mazlíčka do ložnice.
Máte atopický ekzém a chcete si nechat narůst vousy? Určitě můžete! Žádné obecné pravidlo pro atopiky to nezakazuje. S holením a úpravou vousů je to ale trošku složitější.
Atopická pokožka nesmí být při holení podrážděna. Pokud při zastřihování vousů vaše pokožka neukazuje žádné známky zarudnutí, nemusíte nic měnit. Pokud vás ale po zastřihování vousů svědí pokožka, zkuste příště dodržovat pár základních pravidel.
Při holení používejte spíše holicí strojky než žiletky.
Holte se ihned po sprše či ke konci vašeho sprchování.
Při holení používejte pěnu nebo gel na holení.
Holte se ve směru růstu vousů či chloupků.
Používejte hydratační krém na obličej.
Vyhněte se vodám po holení.
I při holení nezapomínejte používat produkty vhodné pro atopickou pokožku.
Potravinových spouštěčů atopického ekzému je mnoho. Pro každého ale může být spouštěčem něco jiného. Při jejich odhalování je tak nutné postupovat pomalu a obezřetně. Ačkoliv je velmi těžké jmenovat konkrétní škodlivé potraviny, dodržením následujících pravidel výrazně snížíte riziko vzniku ekzému.
Snižte konzumaci kravského mléka.
Omezte konzumaci rychlých cukrů – průmyslově pěstované ovoce, hroznový cukr, sladkosti.
Snižte konzumaci nasycených tuků – máslo, palmový a kokosový olej, sýr a červené maso.
Vyhněte se konzumaci překořeněných potravin a pikantního jídla.
Atopie je kromě atopického ekzému spojena také s alergiemi a astmatem. Pokud vás nebo kohokoliv jiného v okolí zasáhne astmatický záchvat (tedy velmi náhlá epizoda suchého kašle s dýchacími obtížemi), měli byste vědět, jak se v takové chvíli zachovat.
Astmatika posaďte vzpřímeně (např. na zemi, můžete mu opřít záda o zeď) a zkuste ho uklidnit.
Pacienta se záchvatem usaďte ideálně na židli čelem k opěradlu, o které se zapře lokty tak, aby byl v mírném předklonu. Tato poloha umožňuje maximální roztažení hrudníku a dýchání je tak snazší. Otevřete okno a povolte těsné oblečení.
Podejte mu 3–4 dávky spreje z inhalátoru. Ten by měla mít každá osoba s astmatem u sebe.
Zhruba po pěti minutách lze dávku spreje opakovat.
Nelepší se stav do 20 minut? Volejte 155.
Svědí vás kůže? Škrábáním vyrážku jen zhoršíte. Zkuste ke zmírnění svědění použít studené předměty vyndané z ledničky, které přiložíte na podrážděnou pokožku. Chlad vám alespoň na nějaký čas uleví.
Vyzkoušejte třeba sprej s vodou, který byl přes noc v ledničce.