Čas dovolených přináší každoročně stejnou otázku – kam tentokrát? Pro astmatiky je rozhodování ještě o něco složitější, a to s ohledem na jejich zdraví. Nejlepší volbou pro pacienty s astmatem tradičně bývá pobyt u moře. Slaný, vlhký vzduch a minimum prachu zaručí dýchacím cestám zasloužený odpočinek.
Dovolená u moře nemusí nutně zatížit vaši peněženku. Pokud si pobyt za hranicemi nemůžete dovolit, zkuste se obrátit na svou pojišťovnu. Specializované programy některých z nich přispívají dětem s chronickými respiračními obtížemi nemalé částky, popřípadě takové pobyty přímo organizují.
Z destinací, kam se pohodlně dostanete autem, stojí za zmínku Chorvatsko a Černá Hora. Výhodou Jaderského moře je, že jeho salinita neboli slanost dosahuje až 38 g soli na jeden litr. Taková mořská voda působí na dýchací cesty astmatika blahodárně, zklidní je a uvolní.
Pokud si troufáte na cestování do vzdálenějších krajin, pak rozhodně doporučujeme břehy Mrtvého moře. Zde se slanost vody pohybuje kolem 330 g na litr, což z této lokality dělá přírodní léčivý zázrak. Dovolená v Jordánsku proto nabízí skvělou variantu pro ty z vás, kdo se kromě respiračních potíží léčí s atopickou dermatitidou nebo psoriázou. Výjimečné složení tamní soli totiž působí v hlubších vrstvách pokožky, kterou pročišťuje, regeneruje, a navíc má i antiseptické účinky.
Ať už se vydáte na cestách kamkoliv, všude platí, že hlavní je být vždy připraven. Léky, které užíváte, je dobré mít zabalené jak v hlavním, tak i v příručním zavazadle pro případ, kdyby se vám během transportu náhodou ztratily kufry.
Vhodné je myslet též na alergie, pyly a plísně. Ty totiž mohou představovat problém i v přímořských oblastech. Nezapomeňte se tedy vždy ptát na alergeny v konzumovaných jídlech, být vybaveni pro případ bodnutí hmyzem, ověřit si pylovou sezónu, správně nastavit klimatizaci v autě a řádně vyvětrat hotelový pokoj.
Ze všeho nejdůležitější ale je vybavit se na dovolenou psychickou pohodou. Uvolněte svoji mysl a vaše plíce ji budou rády následovat.