Jarní úklid bez rizika. Poradíme, jak na to!

Ekzém
17. 4. 2023

Nikdy nekončící boj s prachem, používání nejrůznějších saponátů a máčení rukou ve vodě – to vše jsou činnosti, které mohou ohrozit citlivou atopickou kůži. Poradíme vám, jak se úspěšně chránit i při intenzivní jarní očistě domácnosti.

Kvalitní rukavice jsou základ

Při častém kontaktu pokožky s vodou dochází k jejímu vysušování. Je proto nezbytné používat ochranné gumové rukavice, ideálně s bavlněnou vložkou. Jsou dostupné ve většině běžných drogerií a pořídit se dají za minimální náklady.

Příroda pomáhá

Objevte, namísto tradičních čisticích prostředků plných chemie, kouzlo přírodních surovin. V sílu tradičních ingrediencí, které běžně najdeme v každé domácnosti, věřily již naše babičky. Z jedlé sody, octa a vody si například můžete vyrobit univerzální čistič, který bude šetrný k vám i životnímu prostředí. Olivový olej a citron dohromady vytvoří domácí leštěnku, prací soda a jedlá soda zase pískový čistič. Kombinací je mnoho, jen je třeba dát si pozor na výběr konkrétních surovin, aby u vás nespustily nechtěnou alergickou reakci.

Perte chytře

Klasické prací prostředky a aviváže bývají plné chemie. Úsporné pračky je navíc z vašeho oblečení a lůžkovin nedokážou dostat beze zbytku. Pokud chcete, aby bylo prádlo šetrné k vaší pokožce, je lepší spolehnout se na již zmíněný ocet a prací sodu. Ještě, než se pustíte do praní je dobré zaměřit se na samotnou pračku. Vyčistěte důkladně záhyby těsnicí gumy, do dávkovače nasypte kyselinu citronovou a spusťte dlouhý program nastavený na vysokou teplotu (90° a více). Pračka se tak zbaví nečistot, případných plísní a choroboplodných zárodků.

Okna dokořán

Správně vysátá domácnost stále hraje důležitou roli v prevenci, pokud se chceme vyhnout zhoršování stavu atopického ekzému. Vysavač by měl být nejlépe sáčkový a uzpůsobený tak, aby se prach nedostával zpět do ovzduší. Usazující se prach, který nedokážeme vysát, doporučujeme likvidovat raději mokrou cestou. Nebude se tak zbytečně vířit a zbavíme se ho nadobro. Při všech těchto činnostech je dobré řádně větrat, případně použít respirátor.

Pozor na plísně

Cirkulace vzduchu je důležitá i v kuchyni, a to hlavně při vaření, kdy se kolem nás rozptyluje pára. Sražená voda tvoří ideální prostředí pro vznik plísní, proto ji vždy otřete z oken. Chybu neuděláte ani pravidelnou výměnou houbových utěrek a houbiček na nádobí.

Na závěr velkého jarního úklidu je nezbytné umyté ruce řádně promazat.

Rubriky


EkzémAstmaAlergická rýma
Jiné

Nejnovější články


Alergická rýma
Vyšetření u lékaře na ORL se není třeba bát. Zlepšení kvality života s nosní polypózou může být zásadní

Nosní polypy jsou měkké nebolestivé výrůstky, které se tvoří na sliznici nosu nebo vedlejších nosních dutin. Jejich původem je obvykle dlouhotrvající zánět, a přestože jsou většinou neškodné, mohou způsobovat různé nepříjemné příznaky. V některých případech mohou být spojeny i se závažnějšími onemocněními. Povídali jsme si o tom s MUDr. Martinem Formánkem, Ph.D., MBA, primářem oddělení […]

> číst více
Alergická rýma
Jak se správně starat o nosní sliznici

S nástupem podzimu a zimy většina z nás počítá s tím, že dostane rýmu. V mnoha případech nejde o problém, který by vyžadoval léčbu, může nám ale velmi znepříjemnit běžné fungování. Náš nos a nosní dutiny si proto zaslouží stejnou péči jako například dutina ústní. A na to bohužel často zapomínáme. Vysušená nosní sliznice navíc ohrožuje nejen samotný […]

> číst více
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram