Přichází podzim, co to znamená pro atopiky?

Ekzém
3. 10. 2022

Sychravější počasí, kratší den a padající listí. Podzim se pomalu blíží a nám nezbývá než se na něj připravit. Jak změna ročního období ovlivní pacienty s atopickou dermatitidou?

Při léčbě atopického ekzému se říká, že každá pokožka je unikátní. Pacienti tak mnohdy mají různé spouštěče. Přechod ze slunného léta do studenějšího podzimu se bohužel často pojí se zhoršením průběhu tohoto dermatologického onemocnění. Proč tomu tak je a co dělat pro to, abychom se na podzim mohli cítit ve své kůži?

Jedna z největších změn, na kterou naše tělo musí reagovat, je pokles teploty. Atopická pokožka je velmi citlivá na jakékoliv změny, tepelný přechod tak může způsobit vzplanutí ekzému. A to i v pohodlí domova. Hodně z nás si totiž libuje v přetopených místnostech. V těch ale vzniká nepříznivé a suché klima, které kůži negativně ovlivňuje.

Během podzimu je také čas na obměnu šatníku. S nižšími teplotami odkládáme lehké letní oblečení a začínáme se pomalu, ale jistě soukat do svetrů či kabátů. Pokud se atopické pokožky přímo dotýká syntetická tkanina či vlna, může to v některých případech opět vést k zarudnutí.

Po prázdninách se také vracíme ke své rutině. Mladí atopici tráví zase čas ve škole, starší se vrací z dovolených zpátky do práce. Protože atopickou reakci silně ovlivňují emoce, může být jedním ze spouštěčů stres.

Pokud však chcete následky podzimních změn co nejvíce minimalizovat, stačí se držet následujících rad:

  • Atopická pokožka je velmi suchá a křehká. Dbejte proto na dostatečnou hydrataci. Zkuste třeba použít více druhů krémů, než zjistíte, který vám sedí nejlépe.
  • Doma často větrejte a pokuste se předejít nadbytečnému vytápění. Teplota v místnostech by se měla ideálně pohybovat okolo 20 °Celsia.
  • Naučte se bojovat se stresem. Věnujte se sami sobě a vyhraďte si prostor pro odpočinek. Ať už jde třeba o čtení oblíbené knížky nebo třeba krátké protažení těla.

Rubriky


EkzémAstmaAlergická rýma
Jiné

Nejnovější články


Alergická rýma
Vyšetření u lékaře na ORL se není třeba bát. Zlepšení kvality života s nosní polypózou může být zásadní

Nosní polypy jsou měkké nebolestivé výrůstky, které se tvoří na sliznici nosu nebo vedlejších nosních dutin. Jejich původem je obvykle dlouhotrvající zánět, a přestože jsou většinou neškodné, mohou způsobovat různé nepříjemné příznaky. V některých případech mohou být spojeny i se závažnějšími onemocněními. Povídali jsme si o tom s MUDr. Martinem Formánkem, Ph.D., MBA, primářem oddělení […]

> číst více
Alergická rýma
Jak se správně starat o nosní sliznici

S nástupem podzimu a zimy většina z nás počítá s tím, že dostane rýmu. V mnoha případech nejde o problém, který by vyžadoval léčbu, může nám ale velmi znepříjemnit běžné fungování. Náš nos a nosní dutiny si proto zaslouží stejnou péči jako například dutina ústní. A na to bohužel často zapomínáme. Vysušená nosní sliznice navíc ohrožuje nejen samotný […]

> číst více
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram