Zimní sporty s atopickou dermatitidou? Proč ne!

Ekzém
20. 2. 2023

Trávit čas aktivně během chladných měsíců mohou i lidé s atopickou dermatitidou. Stačí vědět, jak na to. Na co tedy nezapomenout, abyste si zimní radovánky užili naplno?

Nízké teploty jsou pro atopiky náročné. Pokožka je často suchá a tvoří se na ní drobné prasklinky. Důvodem je snížené množství ceramidů, tedy kožních tuků, které pomáhají kůži hydratovat a chrání ji před vnějším poškozením. Neznamená to ale, že musíte na aktivní pobyt venku úplně zanevřít. S určitými opatřeními a správnou péčí o pokožku si můžete užívat zimní sporty a minimalizovat negativní dopady na kůži. Nabízíme několik tipů, které vám s tím pomohou:

1. Vhodně se oblečte

Zvolte oblečení z prodyšných materiálů, které odvádějí vlhkost, jako je bavlna nebo bambus. Vezměte si více tenčích vrstev, které můžete dle potřeby svlékat nebo oblékat, abyste zabránili nadměrnému pocení, které může vyvolat svědění a zarudnutí. Vyvarujte se také nošení těsných oděvů, které brání odpařování vlhka.

2. Pravidelně hydratujte

Na pokožku často nanášejte hutný hydratační krém bez parfemace, abyste zabránili jejímu vysušování a praskání. Vyhněte se přípravkům s obsahem alkoholu, které ji mohou ještě více vysušit. Nezapomínejte také na SPF. Sluníčko může mít i v zimních měsících velkou sílu.

3. Chraňte kůži před chladem

Nízké teploty mohou pokožku podráždit, proto se snažte přímo nevystavovat studenému vzduchu a větru. Odhalenou část kůže, zejména obličej a ruce, si zakryjte šálou a rukavicemi. Při lyžování nezapomínejte na kuklu, která zahalí téměř celý obličej.

4. Dělejte krátké přestávky

Pokud vás ekzém začne svědit, udělejte si přestávku, jděte se dovnitř zahřát a znovu se namažte hydratačním krémem.

5. Po sportu hned do sprchy

Pokud je to možné, snažte se po fyzické aktivitě co nejdříve převléknout z vlhkého oblečení a osprchovat se. Zabráníte tak podráždění kůže potem a zhoršení ekzému. Jemně se osušte a aplikujte emolienční přípravek, abyste oslabenou pokožku zklidnili.

Rubriky


EkzémAstmaAlergická rýma
Jiné

Nejnovější články


Alergická rýma
Vyšetření u lékaře na ORL se není třeba bát. Zlepšení kvality života s nosní polypózou může být zásadní

Nosní polypy jsou měkké nebolestivé výrůstky, které se tvoří na sliznici nosu nebo vedlejších nosních dutin. Jejich původem je obvykle dlouhotrvající zánět, a přestože jsou většinou neškodné, mohou způsobovat různé nepříjemné příznaky. V některých případech mohou být spojeny i se závažnějšími onemocněními. Povídali jsme si o tom s MUDr. Martinem Formánkem, Ph.D., MBA, primářem oddělení […]

> číst více
Alergická rýma
Jak se správně starat o nosní sliznici

S nástupem podzimu a zimy většina z nás počítá s tím, že dostane rýmu. V mnoha případech nejde o problém, který by vyžadoval léčbu, může nám ale velmi znepříjemnit běžné fungování. Náš nos a nosní dutiny si proto zaslouží stejnou péči jako například dutina ústní. A na to bohužel často zapomínáme. Vysušená nosní sliznice navíc ohrožuje nejen samotný […]

> číst více
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram