Jak se správně starat o nosní sliznici

Alergická rýma
11. 10. 2024

Díky nosu totiž nejen dýcháme, ale také cítíme a rovněž intenzivněji prožíváme emoce. Nosní sliznice je vstupní branou do organismu nejen pro vzduch, ale také pro mikroorganismy, prachové částice, pyly a alergeny. Je pokryta epitelem a pohybujícími se řasinkami, které zachycují viry a bakterie, a zvlhčuje a otepluje vdechovaný vzduch. Je-li ale příliš suchá, může to snížit její obrannou funkci. V takovém případě je navíc ohrožena i vznikem drobných prasklinek, které usnadňují vstup infekcí do organismu. Náš nos tedy vyžaduje pravidelnou péči.

Nosní sliznice musí být vlhká

Zdravá nosní sliznice potřebuje vlhkost. Ta by ale v bytě neměla přesáhnout 50 procent, protože to je ideální teplota pro množení roztočů. Nejjednodušším řešením je zvlhčování přímo nosní sliznice napříkladspreji a kapkami s mořskou vodou nebo obsahem minerální vody. Ty nejsou návykové a hodí se pro každodenní používání. 

K udržení čisté a vlhké nosní sliznice, ale také k podpůrné léčbě rýmy, zánětu nosních dutin a podrážděné a bolavé nosní sliznice jsou pak dobrými pomocníky nosní spreje podporující hojení. Mnohé jsou vhodné i pro děti a nevedou k rozvoji závislosti na roztok.

Trápí vás nosní polypóza?

Nosní polypóza je chronické zánětlivé onemocnění sliznice dutiny nosní a vedlejších nosních dutin. Součástí diagnózy je i přítomnost polypů, tedy výrůstků, které se tvoří na zanícené sliznici. Nemoc se projevuje ucpaným nosem, zvýšenou sekrecí z něj, bolestí obličeje a poruchou čichu s tím, že popisované obtíže trvají déle než 12 týdnů. 

Máte-li podezření, že se vás toto závažné onemocnění týká, neváhejte kontaktovat některé ze specializovaných center: https://www.proatopiky.cz/kontakty/. Zkuste si také vyplnit interaktivní dotazník: https://www.proatopiky.cz/alergicka-ryma/.

Výplachy nosu

Jako součást každodenní hygieny a rovněž jako způsob, kterým lze eliminovat riziko nákazy a zmírnit příznaky respiračních onemocnění, slouží výplach nosu. Cílem je odstranit z nosu a přilehlých dutin co nejvíce alergenů a patogenních mikroorganismů. Výplachem lze odstranit i nečistoty, odumřelé buňky a přebytečný hlen. Existují tři základní typy výplachů: sprejem s mechanickým rozprašovačem, tlakovou nádobkou a konvičkou na výplach nosu. Pomocí spreje s mechanickým rozprašovačem lze aplikovat jen menší dávku, takže se očistí pouze přední část nosu a výplach není tak intenzivní. Na dutiny a zadní rýmu je doporučeno pravidelně používat tlakovou nádobku nebo konvičku.

Při prevenci, slabé rýmě a alergiích použijeme fyziologický roztok, který má stejnou koncentraci soli jako buňky lidského těla. Zato hypertonický roztok má koncentraci soli vyšší než lidské buňky, přináší úlevu při rýmě, pocitu ucpaného nosu nebo akutním zánětu nosní sliznice a vedlejších nosních dutin.

Jak na rýmu

Traduje se, že neléčená rýma trvá týden a léčená sedm dní. Ale není to tak úplně pravda. Pozor bychom si měli dávat hned při samotném smrkání. Podle odborníků se přílišným tlakem při smrkání sliznice podráždí a můžeme tak rýmu dokonce podporovat. Pokud nemusíte, nesmrkejte, jen si otírejte hleny. Jestliže se vysmrkat potřebujete, uvolňujte si nos jemně, postupně jednou dírkou a pak druhou.

V případě léčby rýmy pomocí nosních kapek rovněž dbejte na pravidla jejich používání. Obecně se nedoporučuje používat kapky s obsahem účinných látek způsobujících oplasknutí sliznic déle než týden, jelikož může dojít ke vzniku návyku, případně až poškození nosních cest a vzniku chronických problémů. Dostupné jsou dnes už i nosní kapky a spreje s éterickými oleji, které oproti těm tradičním představují jemnější a méně agresivní možnost léčby.

Na ucpané dutiny můžete vyzkoušet i bylinky. Doporučuje se třeba inhalovat výpary z heřmánku nebo zázvoru, který zmírňuje pocity ucpaného nosu i alergické reakce.

Rubriky


EkzémAstmaAlergická rýma
Jiné

Nejnovější články


Alergická rýma
Jak se správně starat o nosní sliznici

S nástupem podzimu a zimy většina z nás počítá s tím, že dostane rýmu. V mnoha případech nejde o problém, který by vyžadoval léčbu, může nám ale velmi znepříjemnit běžné fungování. Náš nos a nosní dutiny si proto zaslouží stejnou péči jako například dutina ústní. A na to bohužel často zapomínáme. Vysušená nosní sliznice navíc ohrožuje nejen samotný […]

> číst více
Ekzém
(Jak na) psychické problémy pacientů s atopickou dermatitidou

14. září si každoročně připomínáme Světový den atopické dermatitidy, onemocnění, které se týká stovek milionů lidí na celém světě. Při této příležitosti vám přinášíme důležitý a rozsáhlý rozhovor o psychických problémech, které atopiky bohužel často doprovází. Na to, jak se s atopickou dermatitidou a s ní spojenými psychickými obtížemi vyrovnat a jak je léčit, jsme se […]

> číst více
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram