Vyšetření u lékaře na ORL se není třeba bát. Zlepšení kvality života s nosní polypózou může být zásadní

Alergická rýma
16. 12. 2024

Jak často se ve své praxi setkáváte s pacienty, jejichž nosní polypy signalizují závažnější onemocnění?

Naštěstí má velká většina pacientů nosní polypy v rámci chronické rinosinusitidy (rýmy). Především u pacientů s jednostrannými polypy a jednostrannými potížemi, jako jsou např. nosní obstrukce, sekrece či krvácení, musíme nicméně vždy myslet na možné nádorové onemocnění nosní dutiny a vedlejších dutin nosních. Tito „rizikoví“ pacienti by určitě neměli návštěvu lékaře odkládat a měli by vyhledat ošetření co nejdříve. Ročně se jedná o jednotky pacientů.

Které nejčastější vážné nemoci mohou nosní polypy signalizovat? Lze je rozpoznat včas?

Nosní polypy jsou většinou spojeny s „prostým“ chronickým zánětem. Ale i toto onemocnění může být velmi nepříjemné a významně zhoršovat kvalitu života. Může být také komplikováno šířením zánětu do oka či mozku s jejich postižením. Na nádorové onemocnění musíme myslet především při jednostranném postižení nosní dutiny. V té pak můžeme raritně odhalit i lokální projevy vzácných systémových onemocnění, například autoimunitních.

Je bohužel pravda, že i závažná onemocnění mohou být ve svém počátku relativně němá, a proto existuje riziko jejich odhalení až v pokročilém stádiu. Při alarmujících příznacích, jako je jednostranné postižení či krvácení, je proto nutné lékaře vyhledat co nejdříve.

Existují konkrétní případy, kdy vás nosní polypy upozornily na závažné diagnózy, třeba na cystickou fibrózu nebo určité autoimunitní onemocnění?

Ano, ale výskyt těchto onemocnění je oproti „klasické“ chronické rýmě s polypy / bez nich výrazně méně častý.

Může být přítomnost nosních polypů příznakem systémových nemocí, například vaskulitidy nebo syndromu Churg-Straussové? Co by pacienti měli vědět?

I tato onemocnění se mohou v dutině nosní projevovat. Pokud příznaky (rýma, což je nosní neprůchodnost, krvácení, výtok nebo ztráta čichu) trvají déle než cca 3–4 týdny, pak by pacienti měli navštívit ambulanci ORL s endoskopickým vyšetřením nosní dutiny a nosohltanu. Neplatí to pro pacienty s jednostrannými a celkovými příznaky, ani pro ty s možnými komplikacemi, kteří by měli vyhledat ošetření ihned.

Jak důležité je při léčbě nosních polypů vyloučit jiné nemoci? Co obnáší diagnostika?

Je to zcela zásadní. Diagnostika obnáší ORL vyšetření s endoskopií nosní dutiny, v některých případech doplněné CT vyšetřením nebo magnetickou rezonancí. Dle nálezu je někdy také odebrán vzorek polypu k histologickému vyšetření a provedeny laboratorní testy krve.

Čeho by si měl pacient všímat doma? Jsou nějaké specifické příznaky, které naznačují, že nejde o „běžný problém“?

Opět především jednostranných příznaků. Pokud nosní neprůchodnost, výtok apod. postihuje pouze jednu nosní dírku, pak by pacient neměl ORL vyšetření odkládat!

Jakou roli hraje v souvislosti s nosními polypy astma?

Poměrně významnou. Astma a určitý typ nosní polypózy vznikají na podkladě podobného typu alergického zánětu a pacienti tedy často mají obě onemocnění.

Lze nosním polypům a jejich komplikacím předcházet, nebo je jejich výskyt vždy nevyhnutelný?

Samotnému vzniku se asi vyhnout nedá, komplikacím se však dá předcházet včasným ORL vyšetřením, pravidelnými kontrolami a řádným užíváním léků, tedy nosních sprejů na předpis, ne těch volně dostupných. Neméně důležité je při chronické rýmě, ať již s polypy, nebo bez nich, proplachovat nos solnými roztoky. Výborné zkušenosti jsou u indikovaných pacientů s nosními polypy s biologickou léčbou.

Jak postupujete při léčbě pacientů, u kterých se polypy pojí s vážnými diagnózami?

V prvé řadě je nutno poznamenat, že i neléčená výrazná „nezávažná“ nosní polypóza se může stát závažným stavem, pokud dojde ke vzniku komplikací. Mluvíme-li o nádorovém postižení nebo lokálním projevu systémových onemocnění, pak po potvrzení diagnózy následuje adekvátní léčba. Její detailní popis přesahuje možnosti tohoto článku, obecně ale platí, že nádorová onemocnění jsou většinou řešena chirurgicky, kdy je preferováno endoskopické provedení bez následných jizev na tváři.

V závislosti na tom, zda se jedná o zhoubný nebo nezhoubný nádor, pak může operaci předcházet a po ní následovat další nechirurgická léčba. Systémová onemocnění nejsou na druhou stranu dominantně řešena chirurgicky.

Mohou nosní polypy ovlivnit kvalitu života pacienta?

Ano, většina pacientů s nosními potížemi sice není ohrožena na životě, ale jeho kvalita je při nedýchání nosem, ztrátě čichu apod. výrazně snížena. Obecně téměř u všech pacientů.

Jak pacienty motivujete, aby nepodceňovali potíže spojené s nosními polypy, zejména pokud jde o jejich propojení se vzácnými nemocemi?

Obecně se snažíme o osvětu ohledně nosních onemocnění a moderních možností léčby, jako jsou endoskopické operace a biologická léčba, a to cestou seminářů pro odborníky a informování laické veřejnosti. Při endoskopické nosní operaci pacient nemá po odstranění polypů na obličeji žádné jizvy. Novinkou je pak biologická léčba (cílené přerušení mechanismu zánětu, při kterém vznikají polypy) nosní polypózy formou injekcí s účinnou látkou aplikovanou podkožně.

Existuje něco, co byste rád vzkázal pacientům, kteří mají chronické potíže s nosními polypy, ale obávají se konzultace s odborníkem?

ORL vyšetření ani lékaře na ORL se není třeba bát. Vyšetření včetně endoskopie nosní dutiny je v drtivé většině případů nebolestivé a zvládnou ho i malé děti. Jeho benefity jistě převažují nad případnými obavami. Zlepšení kvality života u „prosté“ nosní polypózy může být skutečně zásadní a v případě závažnější diagnózy je včasnost její diagnosticky nejdůležitější parametr v úspěšnosti léčby.

MUDr. Martin Formánek, Ph.D., MBA, je primářem oddělení otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Městské nemocnice Ostrava, které se mimo jiné specializuje na léčbu nosních onemocnění, a koordinátorem Centra biologické léčby chronické rinosinusitidy s nosními polypy.

Rubriky


EkzémAstmaAlergická rýma
Jiné

Nejnovější články


Alergická rýma
Vyšetření u lékaře na ORL se není třeba bát. Zlepšení kvality života s nosní polypózou může být zásadní

Nosní polypy jsou měkké nebolestivé výrůstky, které se tvoří na sliznici nosu nebo vedlejších nosních dutin. Jejich původem je obvykle dlouhotrvající zánět, a přestože jsou většinou neškodné, mohou způsobovat různé nepříjemné příznaky. V některých případech mohou být spojeny i se závažnějšími onemocněními. Povídali jsme si o tom s MUDr. Martinem Formánkem, Ph.D., MBA, primářem oddělení […]

> číst více
Alergická rýma
Jak se správně starat o nosní sliznici

S nástupem podzimu a zimy většina z nás počítá s tím, že dostane rýmu. V mnoha případech nejde o problém, který by vyžadoval léčbu, může nám ale velmi znepříjemnit běžné fungování. Náš nos a nosní dutiny si proto zaslouží stejnou péči jako například dutina ústní. A na to bohužel často zapomínáme. Vysušená nosní sliznice navíc ohrožuje nejen samotný […]

> číst více
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram